Jak urządzić wiatrołap w stylu Hygge?

Styl skandynawski opanował wnętrza wielu domów. W myśl filozofii Hygge urządzamy salony, gabinety czy sypialnię. Jednak zgodnie z jej założeniami można wykończyć również wiatrołap. W dzisiejszym poradniku podpowiemy, jak to zrobić.

O czym pamiętać przy urządzaniu wiatrołapu? Po pierwsze przestronność i ergonomia

Wygoda, przytulność, a także bezpieczeństwo charakteryzują hygge. Taki również może być wiatrołap, który jest pierwszym wnętrzem widocznym po przekroczeniu progu drzwi zewnętrznych. Wiatrołap jak wiadomo służy ograniczeniu wychładzania wnętrza, ponieważ stanowi on barierę pomiędzy zewnętrzną ścianą domu, a wejściem do właściwego mieszkania. Niemniej jednak jako dodatkowe pomieszczenie może być urządzony funkcjonalnie. To tu może, a nawet powinno być miejsce na wieszak na odzienie wierzchnie, parasolnik czy też szafkę na buty. W końcu takie wnętrze musi być ergonomiczne. Jednocześnie elementów nie powinno być zbyt wiele. Przestronność powinna być zachowana, aby wiatrołap mógł pełnić swoją główną rolę.

Jak wykończyć ściany i podłogi we wiatrołapie, który jest bardzo narażony na wilgoć?

Skoro znamy już założenia aranżacji wiatrołapu, to warto rozpocząć od wyboru materiałów na wykończenie ścian i podłóg. Zarówno ściany, jak i podłogi są narażone na zawilgocenie. W końcu do wiatrołapu wchodzimy wprost z podwórka nierzadko z zawilgoconymi czy nawet zabłoconymi butami, a także mokrymi rzeczami. W związku z tym, a także przez to, że jest to przestrzeń oddzielająca i częściowo izolująca panuje tu większa wilgotność niż w innych pomieszczeniach. Trzeba zatem wybrać odpowiednie materiały wykończeniowe. Świetnie sprawdzą się zatem farby stosowane w tzw. pomieszczeniach mokrych, czyli narażonych w większym stopniu na wilgoć jak kuchnia czy łazienka. Dobrze sprawdzi się farba lateksowa, która jest odpowiednim wyborem na takie warunki. Warto wybrać farbę zmywalną, którą w razie czego można wyczyścić. W końcu zachlapanie ścian czy zbrudzenie przez dzieci lub czworonożnych pupili może się zdarzyć. Z kolei podłoga nie powinna nadmiernie pochłaniać wilgoci. Warto tu postawić choćby na panele winylowe, które w stylu hygge świetnie się sprawdzają. Można wybrać pasujące do tego stylu modele drewnopodobne, a także ściany w różnych odcieniach szarości.

Jakie meble wybrać do wiatrołapu w stylu Hygge? Postaw na szafy z Pruszkowa!

Czas przejść do uzupełnienia wnętrza wiatrołapu o meble. Doskonale mogą sprawdzić się szafy Pruszków. Takie meble na wymiar od firmy Jago świetnie się sprawdzą. Można idealnie dopasować je do kubatury pomieszczenia. We wiatrołapie można postawić na szafę uchylną, ale i przesuwną. Gdy jest wąski i dość długi sprawdzi się ta druga. Gdy ma kształt kostki, możesz wybrać tę pierwszą. Dobrym wyborem będzie także panel z wieszakami, który może być połączony z szafką na buty. Owa szafka może pełnić jednocześnie funkcję siedziska. W ten sposób zyskuje się funkcjonalność na miarę filozofii Hygge. We wiatrołapie może sprawdzić się także wykonana z metalu konsolka z szufladą z płyty mdf. Może być ona niczym toaletka, gdy powiesi się nad nią lustro. Warto wybierać meble z materiałów mniej nasiąkliwych i odpornych na wilgoć. Zatem poza płytą mdf, czy metalem sprawdzą się również meble dodatkowo pokryte impregnatem. Można pokusić się o tapicerowanie siedziska, np. szarym materiałem. Trzeba jednak pamiętać, by wybrać tkaninę, która ma powłokę hydrofobową i jest łatwa w czyszczeniu.

Praktyczne dodatki do wiatrołapu – postaw na funkcjonalność i estetykę w skandynawskim wydaniu

Na pewno poza meblami warto do wnętrza wprowadzić też kilka dodatków. Praktyczny będzie wspominany już parasolnik. Poza nim warto wybrać skrzynkę na klucze, którą można powiesić na jednej ze ścian. W ten sposób wszystkie zawsze będą pod ręką i nie będzie konieczności ich długiego poszukiwania przed wyjściem. Warto wybrać lustro w prostej i minimalistycznej ramie – może być drewniana lub metalowa. Lustro powinno być duże, aby umożliwiało przejrzenie się przed wyjściem z domu. Można wybrać jeszcze niewielką półeczkę ścienną i roślinę.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij