Top 5 najlepszych nawozów ogrodowych, które sprawią, iż ogród będzie zachwycał pięknem i bogactwem zbiorów

Obfite plony w ogrodzie, w którym uprawia się warzywa i zioła, a także owoce są radością dla każdego właściciela skrawka zieleni. Jednak, aby taki sen mógł się ziścić potrzebne jest odpowiednie zadbanie o grządki i krzewy w ogrodzie. W związku z tym w dzisiejszym poradniku przedstawimy wam top 5 najlepszych nawozów ogrodowych, dzięki którym ogród będzie zachwycał pięknem i bogactwem zbiorów.

Top 1: Kapsułki nawozowe do owoców i warzyw

Uprawiając borówki, jagody, a także truskawki czy maliny można zdecydować się na nawóz do ogrodu, który zapewni odpowiednią ilość składników odżywczych, gwarantujących lepsze owocowanie. Znajdziesz również kapsułki nawozowe do pomidorów i papryk. Taka forma nawozów do ogrodu sprawia, że są one łatwe w dozowaniu i nie ma obaw o przenawożenie. Jak wiadomo przenawożenie może mieć odwrotny skutek do zamierzonego, dlatego należy stosować odpowiednie dawki nawozów do ogrodu. Stosując kapsułki nie trzeba odmierzać ile nawozu zastosować, wystarczy wrzucić kapsułkę w foli do pojemnika z 10 litrami wody. Nie ma zatem kontaktu bezpośredniego z nawozem, a kapsułka rozpuszcza się razem z folią nie pozostawiając negatywnego śladu dla środowiska. W składzie nawozu znajdują się istotne dla rozwoju warzyw i owoców składniki. Dominuje azot, który wpływa na wzrost, ale są też potas i fosfor, które poprawiają ukorzenienie roślin i je wzmacniają. Ponadto w składzie nawozów znajdują się inne potrzebne roślinie czy danemu gatunkowi pierwiastki takie jak mangan, miedź, żelazo, molibden czy cynk.

Top 2: Żelowy nawóz do ziół

Można także zdecydować się na nawóz w formie żelu. Ta forma dozowania także jest bardzo wygodna. Taki nawóz do ogrodu sprawdzi się do ziół. W ten sposób uzyskuje się bardziej zielone, aromatyczne, większe i gęstsze rośliny, które można później wykorzystać w swojej kuchni. Taki nawóz poza azotem, potasem i fosforem, zawiera również bor, miedź, żelazo, mangan, molibden i cynk. Dzięki nawozom żelowym do ziół poszczególne składniki są pełne witamin i składników mineralnych. Miarka do odmieżania żelowego nawozu znajduje się na powierzchni nakrętki. Odpowiednią ilość nawozu miesza się ze wskazaną przez producenta ilością wody. Taki nawóz można stosować od marca do października co 2 tygodnie. W okresie zimowym od listopada do lutego stosuje się go raz w miesiącu. W przypadku młodych roślin stosuje się połowę dawki tego nawozu do ogrodu.

Top 3: nawóz przyspieszający kompostowanie

Bardzo ważną rolę dla obfitości zbiorów ma kompostowanie. Tworzenie własnego kompostu w kompostowniku zapewnia ograniczenie marnowania resztek, a jednocześnie sprawia, że można zaoszczędzić na kosztach sztucznych nawozów. Niemniej jednak samemu kompostowaniu często trzeba pomóc, bo samo poruszanie pryzmy czy jej podlewanie może niewiele dać. Stąd warto sięgnąć po nawozy do ogrodu przyspieszające kompostowanie. Odpowiednia dawka nawozu zmieszana z wodą może pomóc szybciej dojrzewać odpadkom tworzącym kompost. Oczywiście trzeba liczyć się z tym, że i tak będzie to nieco dłuższy proces, bo wymaga przemieszania pryzmy i jej napowietrzenia ponownie, po upływie 2-3 tygodni od nawożenia.

Top 4: ukorzeniający nawóz do roślin zielonych

Czasami rośliny mają słabszy system korzeniowy. Jednak można im pomóc stosując preparat wzmacniający. Nawóz do ogrodu ukorzeniający rośliny zielone będzie odpowiednim wyborem. Oczywiście nie stosuje się go do już posadzonych roślin, a do tych przed ukorzenieniem. Taki nawóz sprawdza się w przypadku ukorzeniania sadzonek, wysadzania ukorzenionych roślin, a także wysiewania nasion. Taki nawóz można również stosować do podłoża w doniczkach, jeśli rośliny ma się zamiar uprawiać właśnie w taki sposób czy na inspektach.

Top 5: nawóz długodziałający do warzyw i owoców

Nasza ostatnia propozycja to nawóz długodziałający do warzyw i owoców. Jego cechą charakterystyczną jest fakt, że stosuje się go raz lub dwa razy w okresie wegetacji roślin. W tym przypadku składniki mineralne są dostępne dla roślin przez 5-6 miesięcy. Nie ma zatem potrzeby częstego nawożenia w okresie wegetacji jak w przypadku innych nawozów. Co ważne można wybrać bezpieczny produkt, który nie powoduje gromadzenia się azotanów w owocach.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij