Styl hampton - jak urządzić salon, kuchnię, łazienkę czy sypialnię hamptons

Styl hampton – jak urządzić salon, kuchnię, łazienkę czy sypialnię hamptons?

Pochodzenie stylu hampton może onieśmielać. Styl ten zrodził się w głowach słynnych dekoratorów wnętrz, Johna Barmana, Jonathana Adlera i Simona Doonana, którzy mieli na celu połączenie elegancji i luksusu, z sielskością i naturalnością plenerów nadmorskich. Co charakteryzuje styl hampton i czy da się przenieść estetykę z okolic Nowego Yorku do Polski? Odpowiedzi znajdziesz w artykule. 

Czym charakteryzuje się styl hampton?

Styl hampton (inaczej styl marynistyczny) to estetyka nawiązująca do wyglądu nadmorskiego, luksusowego kurortu. Historycznie wywodzi się, jak wskazuje nazwa,  z  estetyki domów pośród miasteczek Hamptons położonych w pobliżu Nowego Yorku, na wschodnim krańcu Long Island, z której to malowniczej okolicy styl marynistyczny czerpie połączenie naturalności, przytulności i funkcjonalności z luksusem. Wnętrze urządzone w duchu stylu hampton cechuje się elegancją i świeżością, ze względu na kombinację luksusowych materiałów z lekkim i świeżym kontekstem, jakim jest pobyt nad morzem, cechujący się zabawą i masą luźnych atrakcji. Jest to także rozwiązanie ponadczasowe. Wszystko to znajduje swoje potwierdzenie wśród gwiazd – w źródłowej okolicy, z której wywodzi się styl hampton, domy mają m.in. Robert De Niro czy Sarah Jessica Parker.  

Salon i Spialnia w stylu hampton 

Urządzając salon i sypialnię w stylu hampton warto kierować się wspomnianym już wcześniej połączeniem luksusu i naturalności. Wybierając meble warto postawić na wygodne sofy i fotele w naturalnych barwach, które w tego rodzaju stylu występują najczęściej obite jednolitymi, naturalnymi tkaninami, takimi jak bawełna lub len. Barwy powinny być delikatne, rozbielone – we wnętrzach hamptons przeważa biel. Pożądanym dodatkiem są poduszki, których w salonie  i sypialni w stylu hampton nigdy nie jest zbyt wiele. Wszystkie kluczowe elementy tak salonu, jak i pomieszczenia do spania powinny być wygodne i użytkowe, nie pełniąc wyłącznie funkcji ozdobnej. Ponadto nie mniej polecanym zabiegiem jest dodanie wnętrzu rustykalności, poprzez wykorzystanie w aranżacji wnętrza wikliny lub rattanu, np. w postaci dodatkowego, rattanowego fotela, który urozmaici wnętrze, sprawiając, że pomieszczenie będzie nie tylko eleganckie, ale i sielskie – a do takiego połączenia dąży styl hampton. Urządzając sypialnię lub salon w tego typu estetyce warto zaopatrzyć się także w dodatki z mosiądzu, urozmaicając jeszcze pomieszczenie o lampy, czy stoliki, które częściowo wykonane są z tego właśnie materiału. Dla miłośników stylu hampton doskonałym uzupełnieniem wnętrza okaże się także ceramika wszelkiego rodzaju, od użytkowych waz, po figurki. 

Kuchnia i łazienka w stylu hampton 

Kuchnia i łazienka w stylu hampton najczęściej urządzane są meblami w odcieniach bieli, sporadycznie przełamanych szarością lub pastelami, by nadać wnętrzom przytulności. Przytulność wnętrz można nadać także wprowadzając do pomieszczeń dodatki kojarzące się z pobytem nad morzem (np. muszle, które pięknie sprawdzą się jako dodatek do łazienki) lub obrazy wpisujące się w marynistyczną estetykę, które świetnie sprawdzą się urozmaicając wnętrze kuchni. Urządzając kuchnię w stylu hampton warto pokusić się o rozwiązanie kuchni otwartej, łączące kuchnie z salonem – nada to wrażenia przestrzenności, którą także cechuje się styl hampton. W przypadku podłogi poleca postawić na drewno, które może być ciemniejsze, niż meble, ubogacając wnętrze na zasadzie kontrastu. Tak w przypadku kuchni, jak i łazienki w stylu hampton, poza dominującą bielą i morskimi akcentami warto pamiętać o tym, że pomieszczenia utrzymane w tej estetyce powinny być dobrze oświetlone. Przy czym ważne jest naturalne, nie sztuczne światło – postawmy na wnętrza z dużymi oknami. Podobnie jak w przypadku salonu i sypialni wybieramy również inne dadatki (poza wspomnianymi muszlami i artystycznymi dziełami marynistycznymi) wykonane ze szlachetnych materiałów, cechujących się naturalnością, takich np. jak, np.:

  • żywe rośliny
  • ceramika 
  • marynistyczne dodatki z drewna, juty lub lnu
  • poduszki (także w pokojach kąpielowych)

Takie przedmioty pozwolą zachować szlachetność stylu hampton, jednocześnie nie ujmując nic z przytulności tego sposobu na urządzenie wnętrz. Przede wszystkim nie stosujmy jednak nadmiaru – pamiętajmy, o kluczowej dla stylu hamptons przestronności wnętrz. 

1 comment

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij