Kształtki PP w systemach instalacyjnych: przewodnik dla profesjonalistów

Kształtki PP w systemach instalacyjnych: przewodnik dla profesjonalistów

Stworzenie instalacji hydraulicznej, która będzie służyła nam przez lata, wymaga odpowiedniego dobrania elementów. Najważniejszym z nich jest oczywiście wykonana z polipropylenu rura, jednak trzeba pamiętać, że nie może się ona obejść bez umiejętnie dobranych kształtek. Te elementy mogą być wykonane z różnych materiałów, a także trzeba dopasować je do średnicy rury. Oto co warto wiedzieć o tych ważnych częściach instalacji.

Rodzaje kształtek PP

Przed zakupem tych elementów łączeniowych, trzeba zdawać sobie sprawę, że kształtki PP mogą różnić się pomiędzy sobą składem, co ma znaczący wpływ na ich stabilność termiczną. Wyróżniamy ich trzy podstawowe rodzaje. Pierwszym z nich są te wykonane z homopropylenu (PPG). Można je spotkać pod znakowaniem PPH lub PP-1. Ich skład to połączenie polipropylenu z dodatkami modyfikującymi, które nadają kształtce konkretną charakterystykę. Ten typ wykorzystywany jest w przypadku zimnej wody.

Drugim rodzajem materiału kształtek wykorzystywanym do tworzenia rurociągów PP jest kopolimer blokowy, który oznaczany jest skrótem PPV. Takie kształtki możemy znaleźć pod oznaczeniem RRV, PP-S oraz PP-2. Tworzywo to składa się z mikrocząsteczek homopolimerowych ułożonych w konkretnej kolejności. Kształtka wykonana z tego materiału jest niezwykle odporna na uszkodzenia mechaniczne. Dobrze radzi sobie także z wysokimi temperaturami, więc jest stosowana w przypadku przepływu ciepłej wody.

Ostatni rodzaj materiału to kopolimer, który można spotkać pod symbolem PPR. Kształtki tego typu możemy spotkać pod oznaczeniami PP-3, PPRC oraz PPCR. Jest to bardzo odporny na temperaturę materiał, który nie traci swoich właściwości w jej szerokim zakresie. Elementy z niego wykonane mogą mieć różną wielkość i być wykorzystywane w zróżnicowanych instalacjach. Takie rozwiązanie jest często stosowane ze względu na swoją trwałość.

Jak prawidłowo dobrać kształtkę pod kątem średnicy?

Głównym kryterium łączenia rur ze złączkami jest materiał wykonania. W pierwszej kolejności tworzony jest obwód, który jest określany na podstawie elementów łączących. Rury polipropylenowe są łączone ze złączkami za pomocą zgrzewania. Jest to dosyć prosty sposób łączenia ze sobą elementów tego typu, a jednocześnie niezwykle skuteczny, zapewniając instalacjom hydraulicznym szczelność na wysokim poziomie.

Średnica złączki jest ściśle związana ze średnicą rury. Ta jest z kolei nierozłącznie związana z parametrem, który nazywamy przepustowością systemu. Podczas wyboru średnicy, trzeba wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Przede wszystkim trzeba zdawać sobie sprawę, że w przypadku rur podawana jest średnica wewnętrzna, która uwzględnia również grube ścianki. Oznacza to, że przepuszczalność rury polipropylenowej będzie mniejsza niż odpowiednika metalowo-plastikowego.

Trzeba również wiedzieć, że w przeciwieństwie do rury stalowej, wnętrze modelu wykonanego z polipropylenu jest całkowicie gładkie. Dzięki temu nie gromadzi ona zanieczyszczeń i zapobiega tworzeniu się kamienia. Oznacza to, że rura PP zapewnia bardziej efektywny przepływ. Warto wiedzieć, że najczęściej wykorzystywanym rozmiarem rury PP jest 20 mm. Stosuje się go w przypadku domów jednorodzinnych i mieszkań. Większe średnice raczej nie są stosowane.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij