domowe filtry do wody

Jakie filtry do oczyszczania wody w domu wybrać?

Czysta woda to podstawa, choć niestety nie zawsze jej jakość jest należyta. W takim przypadku należy stosować odpowiednie filtry do oczyszczania wody. Rzecz jasna filtr filtrowi nierówny, dlatego też w dzisiejszym poradniku podpowiemy Wam, jakie rozwiązanie będzie dla Was optymalne.

Domowe filtry do wody – wybór ma znaczenie

Często mówi się, że woda prosto z kranu jest zdatna do picia. Stanowić ma świetną alternatywę dla wody butelkowanej. Jednak czy aby na pewno jest to prawda? Otóż niekoniecznie. Choć w wielu przypadkach taka woda Wam nie zaszkodzi, to jednak w sytuacji, gdy zostawia osady na szklankach, jej picie nie należy do przyjemności. Należy na pewno zdiagnozować, jakie problemy z wodą występują i na tej podstawie wybrać odpowiedni filtr. W końcu różnią się one jakością i zastosowaniem. Jeżeli pobieracie wodę z instalacji wodociągowej, to możecie poprosić o udostępnienie wyników wszelkich analiz i badań. Możecie także z próbką wody udać się do lokalnej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Jeżeli korzystacie z własnej studni, to za takie badanie musicie zapłacić. Jego wykonywaniem zajmują się nie tylko stacje sanitarno-epidemiologiczne, ale także laboratoria prywatne, a ponadto na niektórych uczelniach także badane są próbki.

Kiedy trzeba wykonać badanie wody?

Można powiedzieć, że zawsze przed zakupem filtra. Jednak należy je także wykonać, gdy woda będzie pobierana z nowej studni, ale także w sytuacji, gdy będzie czerpana z długo nieużytkowanej studni. Czasami dochodzi do zalania studni wodami opadowymi, co niestety może spowodować jej zanieczyszczenie. Dla bezpieczeństwa siebie i innych trzeba wtedy zdecydować się na badanie. Podobnie jest w sytuacji, gdy dojdzie do jej podtopienia. Także na podstawie wyglądu wody możecie poznać, że coś jest nie tak. Dotyczy to sytuacji, gdy ma ona zmieniony smak, brzydko pachnie bądź inaczej pachnie niż dotychczas, a także jest mętna. Złą jakość wody zauważycie, gdy na ceramice będą pozostawać białe ślady bądź rdzawe ślady. Jeżeli piliście wodę bezpośrednio z kranu, bez przegotowania i doszło do kłopotów żołądkowych, to kolejny symptom świadczący o tym, że badanie jest konieczne. Na tej podstawie należy dobierać domowe filtry do wody, pamiętając przy tym, że muszą one posiadać atest PZH.

Jaki domowy filtr do wody wybrać?

Na pewno jednym z obowiązkowych filtrów jest model narurowy mechaniczny siatkowy. Montuje się go za wodomierzem bądź przed zestawem hydroforowym. Będzie on zatrzymywał największe zanieczyszczenia, działając niczym sito. Zatrzyma nie tylko piasek, ale i rdzę, czyli tlenki żelaza. Trzeba pamiętać, że musi mieć wydajność dostosowaną do przepływu wody. Jeżeli pobieracie wodę z własnego ujęcia, to powinniście zainwestować w filtry o dużej wydajności. Bardzo dobrze sprawdzają się ciśnieniowe kolumny filtracyjne, ale też filtry z wymiennymi wkładami. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie występuje podwyższona zawartość jonów żelaza, manganu, ale też związków azotu czy nieodpowiednie pH.

Filtry do wody pitnej – co wybrać?

Jeżeli woda jest bardzo złej jakości, to rzeczywiście cały proces jej uzdatniania może nieco potrwać. Czasami dzieje się tak, gdy pobiera się wodę z własnego ujęcia. Jeżeli natomiast korzystacie z wody wodociągowej, to pamiętajcie, że jest ona regularnie badana, zatem nie powinna być szkodliwa czy niebezpieczna. Nie oznacza to jednak, że jej jakość jest idealna. W tym przypadku największym problemem jest nieciekawy smak, zapach, a także duża mętność. Dochodzi do tego na skutek dezynfekcji chlorem. Rzecz jasna taka woda jest zdatna do picia, tyle że niesmaczna. W tym przypadku wystarczy zastosować zestawy filtrów do wody kranowej, które można zainstalować w szafce pod zlewem. Oczywiście nie są one tak wydajne jak filtry uzdatniające wodę dla całego domu, ale sprawdzają się. Alternatywą dla nich są filtry montowane na kran. Są to niewielkie urządzenia, które znajdują się na wylewce baterii kuchennej. Zazwyczaj posiadają wkład filtracyjny z węgla aktywnego lub żywicy jonowymiennej.

Można także zdecydować się na dzbanek filtracyjny, który posiada filtr dzbankowy. Takie rozwiązanie poprawia jakość wody wodociągowej, usuwa twardość i związki chloru, przez co smak jest zdecydowanie lepszy.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij