Czyszczenie pralki - jak i czym wyczyścić pralkę domowym sposobem

Czyszczenie pralki – jak i czym wyczyścić pralkę domowym sposobem?

Pralka to niezbędne urządzenie, które znajduje się praktycznie w każdym domu. Jest ona dość mocno eksploatowana, a dodatkowo narażony na kontakt z wodą, dlatego po pewnym czasie może pojawić się w niej kamień, pleśń oraz brud. Regularne jej czyszczenie zapewni nie tylko sprawne jej działanie, ale także sprawi, że prane w niej ubrania będą zawsze świeże i czyste. Warto poznać najskuteczniejsze domowe sposoby na wyczyszczenie pralki.

Jak często należy czyścić pralkę?

Niezwłoczne wyczyszczenie pralki jest konieczne przede wszystkim wtedy, gdy z jej wnętrza po otwarciu zacznie wydobywać się nie przyjemny zapach. Może to świadczyć o tym, że pod wpływem wilgoci zaczęła rozwijać się pleśń. W poszczególnych elementach pralki osadza się także kamień oraz pozostałości po środkach piorących. Mogą one być powodem wielu poważnych awarii, dlatego tak ważne jest regularne ich usuwanie. Wnętrze bębna oraz szufladkę na środki piorące warto jest wyczyścić po każdym praniu, co pomoże ograniczyć ilość gromadzących się zabrudzeń. Gruntowne czyszczenie warto jest przeprowadzić przynajmniej raz na dwa miesiące. Można do tego wykorzystać środki dostępne w sklepach, ale zdecydowanie lepszym pomysłem jest użycie domowych sposobów, które są równie skuteczne, a zdecydowanie bezpieczniejsze.

Domowe sposoby na czystą pralkę

Do zrobienia domowych środków do czyszczenia pralki wystarczą produkty, które są zazwyczaj w każdym domu. Jest to:

  • ocet
  • kwasek cytrynowy
  • soda oczyszczona

Ocet jest bardzo skutecznym środkiem bakteriobójczym, dlatego doskonale sprawdza się do czyszczenia wnętrza bębna. Wystarczy wlać do komory przeznaczonej na proszek około dwóch szklanek octu, a następnie włączyć pralkę na 90 stopni Celsjusza. Można do octu dodać kilka kropel olejku zapachowego co pomoże pozbyć się nieprzyjemnego zapachu. Zastosowanie sody podczas pustego cyklu prania pomoże odświeżyć wnętrze oraz usunąć brzydkie zapachy dochodzące z bębna. Kwasek cytrynowy jest z kolei pogromcą kamienia. Około 150g należy wsypać do komory, a następnie nastawić pralkę na 90 stopni Celsjusza oraz najdłuższy program. Dzięki temu z jej wnętrza zniknie kamień co zapewni jej właściwe działanie. Kwasek świetnie sprawdzi się również do wyczyszczenia pojemnika na środki piorące. Wystarczy za pomocą szczoteczki do zębów lub gąbki nanieść go na jego powierzchnię oraz dokładnie wyszorować. 

Nie zapomnij o wyczyszczeniu tych elementów!

Jednym z najważniejszych elementów każdej pralki, który bardzo często pomija się podczas sprzątania jest filtr. To w nim zbierają się większe zanieczyszczenia, a jeśli zostanie on całkowicie zatkany może spowodować to wylewanie się wody z pralki. Filtr najczęściej znajduje się w dolnej części z przodu urządzenia. Należy go ostrożnie wyjąć, a następnie opłukać pod wodą. Świetnym pomysłem jest pomoczenie go przez kilka minut w roztworze octu i kwasku cytrynowego, co pomoże usunąć z niego kamień. Następnie należy założyć go z powrotem i upewnić się, że jest dobrze dokręcony. Podczas sprzątania pralki trzeba zadbać także o to, aby dokładnie wyczyścić uszczelkę. Można ją całkowicie wyjąć i umyć pod bieżącą wodą. Jeśli jest ona dość mocno zabrudzona warto wspomóc się płynem do naczyń. 

Regularne czyszczenie pralki nie tylko sprawi, że będzie ona działa zdecydowanie lepiej, ale także zapewni czyste i pachnące pranie. Trzeba pamiętać także o częstym wietrzeniu wnętrza bębna co pomoże uniknąć zaleganiu w nim wody. Nie wolno także zbyt długo pozostawiać w pralce mokrych ubrań, gdyż może to sprzyjać rozwojowi pleśni oraz kamienia.

1 comment

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij