Malowanie płytek - jak dobrać farbę i narzędzia

Malowanie płytek – jak dobrać farbę i narzędzia

Jeśli zależy Ci na tym, aby remont łazienki, kuchni czy przedpokoju przebiegł szybko i nie doprowadził do bałaganu, polecanym rozwiązaniem jest malowanie płytek. Aby odpowiednio się do niego przygotować, musisz wybrać odpowiednią farbę oraz narzędzia. W artykule podpowiemy, jak to zrobić.

Dlaczego malowanie płytek to korzystny sposób na odświeżenie łazienki czy kuchni?

Na malowanie płytek warto zdecydować się przede wszystkim z tego względu, że eliminuje ono powstawanie uciążliwego brudu i kurzu, związanego na przykład ze skuwaniem starych okładzin. Dzięki temu możesz odświeżyć dowolne pomieszczenie bez obaw o nadmierne zanieczyszczenia. Trzeba jedynie pamiętać o tym, aby w odpowiedni sposób zaaplikowana została trwała i wydajna farba, taka jak na przykład dwuskładnikowa emalia poliuretanowa – https://polifarb.lodz.pl/pl/432961-346-emalia-poliuretanowa-ogolnego-stosowania-dwuskladnikowa.html#/36-kolor-biala_ral_9003

Malowanie płytek w kuchni czy łazience jest korzystne również dlatego, że pozwala na znaczną oszczędność:

  • czasu – nie musisz szukać specjalistów, a także nie trzeba rozrabiać kleju i nakładać go na podłoże oraz docinać kafli,
  • pieniędzy – odnowienie płytek wykonasz samodzielnie; duże znaczenie ma też to, że koszt farby jest znacznie niższy niż zakup nowych kafli.

Pamiętaj, że zwykle nie jest zalecane malowanie płytek podłogowych. Przeważnie są one intensywnie użytkowane i domownicy często chodzą po nich, a więc efekt, jaki zostanie osiągnięty po zastosowaniu farby, może być krótkotrwały. Renowację warto więc ograniczyć do okładzin ściennych, natomiast podłogowe można wymienić na przykład podczas kompleksowego remontu przeprowadzanego co kilka–kilkanaście lat.

Jaka farba jest najlepsza, jeśli zdecydowałeś się na malowanie płytek?

Malowanie płytek doprowadzi do zadowalającego efektu tylko wówczas, gdy zaaplikowana zostanie odpowiednia farba. Powinna ona wyróżniać się dobrą przyczepnością do podłoża (ma to kluczowe znaczenie wtedy, gdy powierzchnia płytek jest gładka), a także skutecznie i szybko kryć podłoże, dzięki czemu szybko wykonasz renowację nawet w przypadku kafli z fakturą.

Po wyschnięciu emalia musi tworzyć twardą i wytrzymałą powłokę, która jest odporna na wiele czynników, w tym:

  • wilgoć, która jest obecna w łazience czy kuchni,
  • szorowanie, wynikające na przykład z użytkowania środków do mycia płytek,
  • zarysowania, będące między innymi skutkiem wypadnięcia z ręki ostrych przedmiotów, takich jak nożyczki,
  • promienie słoneczne, jeśli zamierzasz odnowić kafle na balkonie czy tarasie.

Farba do malowania płytek powinna również mieć trwałą kolorystykę, aby nie doszło do szybkiego wytarcia powłoki. W pomieszczeniach zamkniętych renowację płytek najlepiej przeprowadzić w oparciu o emalię akrylową, która jest produktem wodorozcieńczalnym, a więc ekologicznym i bezpiecznym dla zdrowia człowieka. Alternatywnie można wykorzystać farbę epoksydową, którą cechuje wzmożona ochrona przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Jeśli potrzebujesz farby do zastosowania zewnętrznego, możesz zdecydować się na emalię poliuretanową, która nie żółknie pod wpływem promieniowania słonecznego. Odpowiednim asortymentem wydajnych oraz trwałych farb do malowania płytek dysponuje Polifarb Łódź.

Malowanie płytek w łazience albo kuchni – jakie narzędzia będą potrzebne?

Jeśli czeka Cię malowanie płytek w domu albo mieszkaniu, zanim rozpoczniesz prace, musisz wyposażyć się w odpowiednie narzędzia. Niezbędne minimum to:

  • papier ścierny o niewielkiej gradacji – posłuży Ci on do wygładzenia zmatowiałej powierzchni,
  • pędzel, który będzie przydatny do malowania fug oraz pokrycia trudno dostępnych miejsc, w tym zagłębień i narożników,
  • wałek gąbkowy z krótkim włosiem – w sytuacji, gdy powierzchnia malowania jest bardzo duża, warto kupić pistolet natryskowy.

Malowanie płytek przy wykorzystaniu wałka - polifarb.lodz.pl

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij