hydrofory do wody

Hydrofor czy pompa głębinowa – co będzie lepsze dla twojego małego domu?

Jeżeli zdecydowałeś się na budowę domu, to czeka Cię konieczność podjęcia wielu decyzji. Nawet jeżeli Twój dom nie jest duży, ale wymaga doprowadzenia wody z własnego ujęcia, to na pewno staniesz przed dylematem, czy wybrać hydrofor, czy raczej pompę głębinową. My w dzisiejszym poradniku podpowiemy Ci, jakie rozwiązanie jest idealne właśnie dla Ciebie.

Hydrofory do wody – co warto wiedzieć?

Jeżeli masz własne ujęcie wody, to można powiedzieć, że jesteś szczęściarzem. Wbrew pozorom takie rozwiązanie jest naprawdę dobrym wyborem, szczególnie gdy mieszkasz na terenie, gdzie występuje ryzyko przerwy w dostawie wody, czy nie ma dostępu do sieci miejskiej. Ale musisz zdecydować się czy hydrofor do wody, czy raczej pompa głębinowa będzie dla Ciebie lepszym rozwiązaniem. Hydrofory do wody składają się z ciśnieniowego zbiornika. Kolejnym ważnym elementem jest wyłącznik ciśnieniowy oraz pompa, która jest zintegrowana ze zbiornikiem. Oczywiście przy wyborze takiego rozwiązania musisz wiedzieć, że wielkość zbiornika, czy wydajność pompy należy dobrać do ilości osób, które będą mieszkać w danym gospodarstwie. Im więcej osób, tym zbiornik musi być rzecz jasna większy. W innym przypadku pompa będzie musiała ciągle się włączać, a przez to jej żywotność będzie krótsza. Jeżeli zaś chodzi o hydrofory, to możesz wybrać duży zbiornik, ale dostępne są też rozwiązania bardziej kompaktowe. Kolejnym ważnym elementem instalacji jest pompa. Pamiętaj, że wszędzie tam, gdzie wysokość lustra wody znajduje się powyżej 8 metrów, niezbędne jest stosowanie pompy samozasysającej. W żadnym wypadku nie należy doprowadzić do opadania poziomu wody. Dobrym rozwiązaniem jest także pompa ssąca, szczególnie gdy występuje mała średnica rury studziennej. Kompaktowe hydrofory mogą sprawdzić się nawet w małych domkach jednorodzinnych, jeżeli mieszka się w pojedynkę.

Zalety i wady hydroforów do wody

Hydrofory do wody mają wiele zalet. Przede wszystkim takie urządzenia działają zazwyczaj bezawaryjnie. Oczywiście w razie jakiegoś uszkodzenia naprawa nie jest droga. Zapewniają dużą efektywność i doskonale sprawdzają się zarówno do małych, jak i dużych domów jednorodzinnych. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że hydrofory emitują wibracje, jednak na szczęście można znaleźć takie urządzenia, które nie pracują zbyt głośno. Warto zauważyć, że hydrofory sprawdzą się nawet w miejscach, gdzie lustro wody występuje bardzo nisko.

Pompa głębinowa – co warto wiedzieć?

Mniej funkcjonalna, ale nadal bardzo praktyczna jest pompa głębinowa. Jednocześnie trzeba zdawać sobie sprawę, że takie rozwiązanie sprawdza się tylko wtedy, gdy studnia jest głęboko wiercona, a lustro wody znajduje się poniżej 8 metrów. Pompa głębinowa ma bardzo dużą wysokość podnoszenia słupa wody, a więc dzięki niej można pompować wodę nawet ze studni, która jest oddalona. Takie rozwiązanie sprawdza się, więc jeżeli budujesz dom na nierównym terenie. Trzeba jednak przyznać, że pompa głębinowa nie jest tak praktyczna jak hydrofor.

Zalety i wady pompy głębinowej

Pompy głębinowe, jak wiesz, można stosować tylko tam, gdzie lustro wody jest poniżej 8 metrów. Jest to pewną wadą, gdyż nie zawsze można zdecydować się na takie rozwiązanie. Natomiast zaletą na pewno jest praca, która jest niezwykle cicha. Dodatkowo pompa głębinowa zapewnia doskonałą efektywność energetyczną, a więc rachunki za prąd nie są wysokie. Należy przy tym zdawać sobie sprawę, że taka pompa musi być zawsze właściwie zanurzona w wodzie. Ponadto poleca się ją, jeżeli masz studnię wierconą bądź głęboką studnię kopaną. Jednak największą wadą tego rozwiązania jest ewentualna awaria. Jeżeli do niej dojdzie, to czeka Cię wiele pracy i koszty tej pracy mogą być wysokie i niestety trzeba wynająć specjalistę. Jednocześnie jeżeli zastosuje się zbyt cienki przewód w pompie głębinowej, to ryzyko awarii jest jeszcze większe.

Jeżeli zastanawiasz się, czy hydrofor, czy pompa głębinowa sprawdzi się lepiej w przypadku małego domu, to naszym zdaniem lepiej wybrać hydrofor. Decydując się na model dobrej jakości, masz pewność, że jego żywotność nie będzie krótsza niż 30 lat.

 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij