art deco w Twoim salonie - z nami to się uda. Poznaj ten styl od podszewki

Art deco w Twoim salonie – z nami to się uda. Poznaj ten styl od podszewki

Jeżeli fascynują Cię eleganckie posiadłości z czasów 20-lecia międzywojennego albo nawiązujące do tamtych czasów hollywoodzkie apartamenty, to styl art deco może zagościć także w Twoim salonie. Wystarczy znać kilka jego założeń, udać się na pchli targ albo zakupić meble stylizowane i odpowiednie dodatki, by zyskać ten niepowtarzalny klimat. Poznaj ten styl od podszewki.

Geometryzm w stylowym wydaniu, czyli o założeniach art deco słów kilka

Art deco swoją świetność przeżywał 100 lat temu, gdyż był dominującym stylem okresu międzywojennego. W założeniu był to styl zakładający stawianie na geometryczne formy zarówno jeśli chodzi o meble, jak i dekoracje. Mógł być zarówno minimalistyczny, jak i biżuteryjny w zależności czy miał rys męski czy żeński, bo właśnie takie pierwiastki przypisywano przedmiotom z tamtego okresu. Art deco chętnie czerpał ze stylów starożytnych, ale i secesji. Plastycznym formom towarzyszył aerodynamiczny rys. Regułom geometryzmu podlegały tak meble, jak i dekoracje takie jak malowane wazy czy ścienne obrazy. Styl art deco sprawiał, że wnętrza były pełne nie tylko klasycznych geometrycznych form, ale i takich, które czerpały wprost z natury. Styl art deco można było w latach 30-tych łączyć z bauhausowskim minimalizmem.

Lampy stojące idealne do salonu inspirowanego stylem lat 20-tych XX wieku

Aranżując salon w stylu art deco na pewno trzeba pamiętać o efektownym oświetleniu. Lampy stojące do salonu to obok żyrandoli elementy, które podkreślą jednocześnie dekoracyjny i praktyczny charakter tej przestrzeni. Wybierając kryształowe żyrandole czy plafony można do nich dobrać lampę stojącą podłogową z dużym kloszem ozdobionym dekoracyjnymi zwisającymi kryształkami. Z kolei decydując się na złote walcowate plafony, można wybrać podobne oświetlenie np. w kąciku czytelniczym. Lampy nocne stojące mogą mieć oprawy w kolorze miedzi i czerni, które świetnie ze sobą kontrastują. Do takich półotwartych opraw w eliptycznym kształcie można dobrać dekoracyjne żarówki LED. Energooszczędność oświetlenia jest bardzo ważna i musi ona iść w parze z mocą świetlną wyrażoną w lumenach, a także optymalnym kątem świecenia czy barwą światła, która relaksuje. Lampy LED stojące będą świecić nieprzerwanie przez wiele tysięcy godzin, a jednocześnie zdobić wnętrze salonu w stylu art deco.

art deco w salonie

Ściany zdobione sztukaterią lub tapetami 3D

Geometria objawia się także w dekoracji ścian. Dlatego tradycyjnie pomalowane przestrzenie zastąpi sztukateria dekoracyjna. Boazerię angielską, a także ozdobne listwy można malować na różne barwy albo pozostawić w klasycznej bieli. Zamiast sztukaterii może sprawdzić się jeszcze jedno rozwiązanie, a mianowicie tapety 3D. Białe, geometryczne wzory ze złotą lub srebrną krawędzią mogą niemal „wychodzić ze ściany”, tworząc niepowtarzalny efekt. Oczywiście zbyt dużo takich elementów może przytłaczać, dlatego ową tapetę warto wybrać na jedną ze ścian.

Efektowne wypoczynki w kształcie muszli czy półksiężyca i dopasowane do nich geometryczne stoliki kawowe

Bez wątpienia przy aranżacji trzeba szczególną uwagę zwrócić na wyposażenie. Można wybrać stylizowane allbo autentyczne. Ważne, by prezentowało się niczym wyjęte z okresu art deco. Sofa w kształcie otwartej muszli z widocznymi podłużnymi pikowaniami to tylko jedna z wielu propozycji. Możesz też do salonu wybrać tapicerowany puf z dużym dekoracyjnym guzikiem pośrodku i odchodzącymi od niego marszczeniami. Sprawdzą się też wypoczynki w innych nietuzinkowych kształtach, choćby przypominające półksiężyc. Do nich można dobrać stoliki kawowe, które prezentują się niczym puzzle, gdyż mają zaoblone, geometryczne kształty.

Bez wątpienia art deco doda wnętrzu salonu wyjątkowej elegancji. Na ścianach mogą znaleźć się reprodukcje z charakterystycznymi geometrycznymi postaciami i wyrazistymi kolorami. Z kolei na komodach oczy będą cieszyć wazy zdobione figurami i linearnymi wzorami. Obok takiej aranżacji nie można przejść obojętnie. Dopełnieniem może być ozdobienie okien ciężkimi, aczkolwiek dekoracyjnymi wzorami.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij