Styl hampton - jak urządzić salon, kuchnię, łazienkę czy sypialnię hamptons

Styl hampton – jak urządzić salon, kuchnię, łazienkę czy sypialnię hamptons?

Pochodzenie stylu hampton może onieśmielać. Styl ten zrodził się w głowach słynnych dekoratorów wnętrz, Johna Barmana, Jonathana Adlera i Simona Doonana, którzy mieli na celu połączenie elegancji i luksusu, z sielskością i naturalnością plenerów nadmorskich. Co charakteryzuje styl hampton i czy da się przenieść estetykę z okolic Nowego Yorku do Polski? Odpowiedzi znajdziesz w artykule. 

Czym charakteryzuje się styl hampton?

Styl hampton (inaczej styl marynistyczny) to estetyka nawiązująca do wyglądu nadmorskiego, luksusowego kurortu. Historycznie wywodzi się, jak wskazuje nazwa,  z  estetyki domów pośród miasteczek Hamptons położonych w pobliżu Nowego Yorku, na wschodnim krańcu Long Island, z której to malowniczej okolicy styl marynistyczny czerpie połączenie naturalności, przytulności i funkcjonalności z luksusem. Wnętrze urządzone w duchu stylu hampton cechuje się elegancją i świeżością, ze względu na kombinację luksusowych materiałów z lekkim i świeżym kontekstem, jakim jest pobyt nad morzem, cechujący się zabawą i masą luźnych atrakcji. Jest to także rozwiązanie ponadczasowe. Wszystko to znajduje swoje potwierdzenie wśród gwiazd – w źródłowej okolicy, z której wywodzi się styl hampton, domy mają m.in. Robert De Niro czy Sarah Jessica Parker.  

Salon i Spialnia w stylu hampton 

Urządzając salon i sypialnię w stylu hampton warto kierować się wspomnianym już wcześniej połączeniem luksusu i naturalności. Wybierając meble warto postawić na wygodne sofy i fotele w naturalnych barwach, które w tego rodzaju stylu występują najczęściej obite jednolitymi, naturalnymi tkaninami, takimi jak bawełna lub len. Barwy powinny być delikatne, rozbielone – we wnętrzach hamptons przeważa biel. Pożądanym dodatkiem są poduszki, których w salonie  i sypialni w stylu hampton nigdy nie jest zbyt wiele. Wszystkie kluczowe elementy tak salonu, jak i pomieszczenia do spania powinny być wygodne i użytkowe, nie pełniąc wyłącznie funkcji ozdobnej. Ponadto nie mniej polecanym zabiegiem jest dodanie wnętrzu rustykalności, poprzez wykorzystanie w aranżacji wnętrza wikliny lub rattanu, np. w postaci dodatkowego, rattanowego fotela, który urozmaici wnętrze, sprawiając, że pomieszczenie będzie nie tylko eleganckie, ale i sielskie – a do takiego połączenia dąży styl hampton. Urządzając sypialnię lub salon w tego typu estetyce warto zaopatrzyć się także w dodatki z mosiądzu, urozmaicając jeszcze pomieszczenie o lampy, czy stoliki, które częściowo wykonane są z tego właśnie materiału. Dla miłośników stylu hampton doskonałym uzupełnieniem wnętrza okaże się także ceramika wszelkiego rodzaju, od użytkowych waz, po figurki. 

Czytaj:  Budowa hali warsztatowej: Kluczowe kroki do sukcesu w realizacji projektu

Kuchnia i łazienka w stylu hampton 

Kuchnia i łazienka w stylu hampton najczęściej urządzane są meblami w odcieniach bieli, sporadycznie przełamanych szarością lub pastelami, by nadać wnętrzom przytulności. Przytulność wnętrz można nadać także wprowadzając do pomieszczeń dodatki kojarzące się z pobytem nad morzem (np. muszle, które pięknie sprawdzą się jako dodatek do łazienki) lub obrazy wpisujące się w marynistyczną estetykę, które świetnie sprawdzą się urozmaicając wnętrze kuchni. Urządzając kuchnię w stylu hampton warto pokusić się o rozwiązanie kuchni otwartej, łączące kuchnie z salonem – nada to wrażenia przestrzenności, którą także cechuje się styl hampton. W przypadku podłogi poleca postawić na drewno, które może być ciemniejsze, niż meble, ubogacając wnętrze na zasadzie kontrastu. Tak w przypadku kuchni, jak i łazienki w stylu hampton, poza dominującą bielą i morskimi akcentami warto pamiętać o tym, że pomieszczenia utrzymane w tej estetyce powinny być dobrze oświetlone. Przy czym ważne jest naturalne, nie sztuczne światło – postawmy na wnętrza z dużymi oknami. Podobnie jak w przypadku salonu i sypialni wybieramy również inne dadatki (poza wspomnianymi muszlami i artystycznymi dziełami marynistycznymi) wykonane ze szlachetnych materiałów, cechujących się naturalnością, takich np. jak, np.:

  • żywe rośliny
  • ceramika 
  • marynistyczne dodatki z drewna, juty lub lnu
  • poduszki (także w pokojach kąpielowych)

Takie przedmioty pozwolą zachować szlachetność stylu hampton, jednocześnie nie ujmując nic z przytulności tego sposobu na urządzenie wnętrz. Przede wszystkim nie stosujmy jednak nadmiaru – pamiętajmy, o kluczowej dla stylu hamptons przestronności wnętrz. 

Paweł Gajewski

Paweł Gajewski

Ekspert ds. nieruchomości, absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, z 11-letnim stażem w sektorze finansowym i inwestycyjnym. Doradza właścicielom domów oraz inwestorom, pomagając im w optymalizacji wartości nieruchomości. Jego artykuły o rynkach mieszkaniowych cieszą się dużym uznaniem. Prywatnie pasjonat rowerowych wypraw i historii sztuki.

Artykuły: 406

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *