oświetlenie zewnętrzne

Oświetlenie zewnętrzne – jak wybrać najlepsze i czym kierować się przy wyborze?

Stworzenie funkcjonalnego oświetlenia podjazdu i wejścia do domu jest bardzo ważne. Ta przestrzeń musi być bowiem po zmroku bezpieczna zarówno dla domowników, jak i odwiedzających gości. Oczywiście istotne znaczenie ma wiele czynników przy wyborze oświetlenia zewnętrznego. Jak wybrać najlepsze i czym kierować się przy wyborze?

Pyłoszczelność i wodoszczelność ma znaczenie – wybierz odpowiednie rozwiązanie

Niezależnie od tego czy wybierasz słupki zewnętrzne, latarenki, kinkiety, naświetlacze czy plafoniery zewnętrzne wszystkie muszą zapewniać ochronę przed zanieczyszczeniami i zachlapaniem. W tym przypadku stosuje się oprawy o stopniu szczelności IP 44. Oczywiście można zastosować takie o wyższej ochronie, np. IP 65 czy IP 67. Jeżeli chodzi o ten pierwszy stopień szczelności, to gwarantuje on najwyższą pyłoszczelność i wodoszczelność na poziomie 12,5 l/m2 laną z każdej strony. Oprawa IP 67 chroni przed skutkami krótkotrwałego zanurzenia w wodzie na czas 30 minut i głębokość 0,15 m powyżej wierzchu obudowy lub 1 m powyżej spodu dla obudów niższych niż 0,85 m. Decydując się na oprawy i źródła światła z ochroną IP 68 można liczyć na zabezpieczenie przed pełnym zanurzenie w wodzie. Jeżeli na zewnątrz stosowane są taśmy LED to one także muszą być wodoszczelne, a zasilacze do nich hermetyczne, z ochroną na poziomie IP 67.

Zwróć uwagę na natężenie światła, a także moc, którą zużywa oświetlenie

Natężenie światła, moc świetlna w przypadku opraw zewnętrznych także wyrażona jest w lumenach. W tym przypadku im wyższa wartość tym mocniejsze światło. Oczywiście oprawy z większą ilością zużywają znacznie więcej prądu, jednak nie są to i tak znaczące wartości w porównaniu np. ze stosowanym oświetleniem halogenowym (oszczędność w stosunku do halogenów sięga nawet 90%). Należy sprawdzić w jakich temperaturach może pracować dane oświetlenie. Zwykle jest to od minus 30 stopni do 50 stopni Celsjusza. Można znaleźć informacje o trwałości przy danej ilości cykli włączeniowych. Dobra trwałość to taka na poziomie 50 tys. godz przy 100 tys. cykli włączeniowych.

lampy

Barwa światła na podjazd, taras czy do ogrodu ma znaczenie

Warto zwrócić uwagę na temperaturę barwową oświetlenia zewnętrznego. Otóż do światła dziennego zbliżone jest oświetlenie 4000 K. Ponadto im wyższy współczynnik oddawania barw, tym lepiej. Świetnie jeśli przekracza 90%, do dobrze gdy jest to przynajmniej 80%, a 70 % jest to najmniejsza akceptowalna wartość. Można wybrać barwę ciepłą, neutralną lub zimną. W przypadku tej pierwszej będzie odpowiednia na taras, a także do ogrodowej altany. Z kolei neutralną lub nawet zimną można wybrać na podjazd przy garażu. W końcu to miejsce powinno posiadać wyraziste światło. Ważny jest jeszcze kąt rozsyłania światła i na ten parametr także można zwrócić uwagę przy wyborze. Wtedy wiadomo ile punktów świetlnych czy też jaki rodzaj oświetlenia zewnętrznego wybrać.

Design dopasowany do elewacji, ale i własnych preferencji

Skoro znacie już wszystkie ważne parametry oświetlenia zewnętrznego, to warto przyjrzeć się designowi. Plafony zewnętrzne w aluminiowych ramkach to idealny wybór na taras utrzymany w stylistyce industrialnej. Można wybrać też takie, które swoim kształtem przypominają zwieńczenie latarni, pasujące do stylistyki retro. Z kolei do skandynawskiej czy hi-tech świetnym wyborem mogą być sześcienne czy walcowate. Plafon zewnętrzny można umieścić też nad drzwiami wejściowymi do domu. Ciekawym wyborem na pewno będą też kinkiety zewnętrzne LED. Oprócz latarni i słupków można wybrać także lampy solarne wbijane w ziemię i umieścić je w ogrodzie. Kolorystykę oświetlenia zewnętrznego można dobrać do elewacji. Generalnie jednak czarny czy szary to uniwersalne barwy, które sprawdzą się zarówno do elewacji wykończonej w tynku, betonie dekoracyjnym, jak i cegle.

Istotne znaczenie ma oczywiście energooszczędność. Dlatego decydując się na oświetlenie zewnętrzne do ogrodu trzeba zweryfikować nie tylko wydajność danej oprawy, ale również poszukać takiej, która będzie mogła działać na czujnik ruchu. W takim przypadku oszczędności będą jeszcze większe, a jednocześnie komfort zachowany.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij