Kiedy i jak sadzić tulipany? Uprawa tulipanów w naszym ogrodzie
Lubisz tulipany i chcesz, aby rosły w Twoim ogrodzie? Zastanawiasz się, kiedy należy je sadzić i jak z nimi postępować, żeby móc cieszyć się pięknymi kwiatami? A może nie wiesz, jak zabezpieczyć je przed szkodnikami? Po lekturze tego artykułu znikną wszelkie wątpliwości. Dowiesz się jakie wymagania należy spełnić, aby stworzyć optymalne warunki dla rozwoju tulipanów, jak chronić je przed nornicami oraz jaki jest najlepszy czas na sadzenie tych roślin.
Wiosna już tuż tuż
Tulipany są pięknymi roślinami, które występują w wielu odmianach. To właśnie od odmiany zależy kolor kwiatu. Żółte, czerwone, czarne, fioletowe, wielokolorowe, z płatkami o pierzastych krawędziach itd. Wybór odpowiedniej odmiany zależy jedynie od fantazji ogrodnika. Dla wielu osób, roślina tak kojarzy się z wiosną. To bardzo słuszne skojarzenie, gdyż właśnie o tej porze roku jako jedne z pierwszych roślin budzą się z zimowego snu. Żeby cieszyć się pięknymi kwiatami tulipanów, wystarczy zapewnić im odpowiednie warunki.
- Stanowisko: powinno być słoneczne, ilość światła wpływa na kwitnienie rośliny
- Gleba: przepuszczalna, bogata w składniki mineralne, jednak należy unikać zbyt wilgotnych stanowisk, ponieważ nadmiar wody może doprowadzić do gnicia cebul
- Podlewanie: umiarkowane
Jak widać, tulipany nie są bardzo wymagającymi roślinami. Zaspokajając ich podstawowe potrzeby, zyskuje się pewność, że będą rosły zdrowo i pięknie kwitły.
Termin sadzenia tulipanów
Tulipany są jednymi z pierwszych oznak nadchodzącej wiosny w ogrodzie. Jednak, żeby zdążyły się solidnie ukorzenić i „zadomowić” w nowych warunkach, należy je odpowiednio wcześnie posadzić do gruntu. Najlepszym do tego terminem jest przełom września i października. Posadzona o tej porze cebula, zdąży wypuścić korzenie, żeby wraz z nadchodzącą wiosną, zacząć kiełkować, a później kwitnąć.
Jeśli jednak, z jakiegoś powodu, jesienne sadzenie tulipanów zostało odłożone, lub też po prostu, dopiero później pojawił się pomysł na ozdobienie ogrodu tulipanami, nic straconego. Cebulki kwiatowe można posadzić także bardzo wczesną wiosną. Najlepiej już w marcu, kiedy ziemia odmarznie. Tak wcześnie posadzone cebule należy obficie podlać i cierpliwie czekać na piękne kwiaty.
Ważnym aspektem uprawy tulipanów jest odpowiednie dbanie o cebulki. Kiedy kwiaty przekwitną, można je ściąć wraz ze wszystkimi zielonymi częściami rośliny, a cebulkę wykopać i przechować do następnego sadzenia. Innym sposobem, na wzmocnienie rośliny, jest ścięcie samej łodygi, a pozostawienie liści. Taką roślinę można podsypać nawozem wieloskładnikowym, dzięki temu cebula stanie się dobrze odżywiona i silniejsza.
Praktyczne wskazówki przy sadzeniu tulipanów
Tulipany najlepiej wyglądają rosnąc w grupach. Jednak wykopywanie, po przekwitnięciu, pojedynczych cebul może okazać się zadaniem praco i czasochłonnym. Żeby ułatwić sobie zadanie, warto zaopatrzyć się w specjalne koszyki do sadzenia roślin cebulowych. Na rynku dostępne są koszyczki o różnych kształtach i rozmiarach, wybór zależy do osobistych preferencji, jednak wszystkie spełniają te same funkcje. Ułatwiają sadzenie, wykopywanie i przechowywanie cebul kwiatowych, odprowadzają nadmiar wody oraz chronią cebule przed szkodnikami, np. nornicami.
Dobrym sposobem na zniechęcenie szkodników, zwłaszcza tych podziemnych, do podgryzania cebul kwiatowych, jest odpowiednie ich przygotowanie przed posadzeniem. Bardzo skuteczną i jednocześnie ekologiczną metodą jest zanurzenie cebul w mieszance popiołu i wody. Tak „zaimpregnowane” cebule kwiatowe staną się dla szkodników nieatrakcyjne.
Jak widać tulipany nie są mocno wymagającymi roślinami, za to swoją mnogością barw i kształtów, sprawiają, że ogród nabiera nowego wymiaru. Dlatego też warto mieć u siebie te wdzięczne rośliny.
Dzięki za super porady, tego szukałem