Dom murowany czy drewniany – porównanie technologii
Wiele osób decyduje się na budowę własnego domu. Takie rozwiązanie staje się coraz popularniejsze wśród osób, które są w stanie pozyskać kredyt hipoteczny. Popularność domów wzrosła także ze względu na uproszczenie procedur budowlanych w przypadku domów do 70 m2 powierzchni zabudowy. Ponieważ przepisy mają być dalej zmieniane na korzyść mniejszej liczby formalności, zainteresowanie będzie wzrastać. Już teraz warto zastanowić się co się bardziej opłaca – postawienie domu murowanego czy drewnianego. Poznajcie porównanie dwóch technologii.
Jak powstaje dom murowany, a jak dom z drewna?
Dom murowany może zostać postawiony z cegieł, pustaków ceramicznych albo z bloczków z betonu komórkowego. Ściany ogniowe można postawić w sytuacji większego zagrożenia pożarowego. Takie elementy oferuje producent wyrobów betonowych. Po wylaniu fundamentów domu murowanego stawiane są ściany w technologii na mokro z wykorzystaniem zaprawy murarskiej. Ściany są dodatkowo izolowane i można zdecydować się na jednowarstwowe, dwuwarstwowe lub trzywarstwowe. Dom z drewna może powstać w technologii szkieletowej, ale można wybrać też doom z bali. W przypadku tego pierwszego, czyli kanadyjskiego, wznoszona jest drewniana konstrukcja, która wypełniana jest płytami. Gotowe moduły mogą powstać w fabryce, co dodatkowo przyspiesza pracę. Dom z bali składa się z masywnych grubych pni najczęściej sosnowych lub świerkowych, które są osuszane, a następnie obrabiane w taki sposób, by każdy element do siebie pasował. Warto wiedzieć, że ze względu na pracochłonność, ale i to, że jeszcze ciągle niewiele ekip budowlanych zajmuje się domami z bali, jest to najdroższa technologia budowlana.
Jakie są zalety i wady domów murowanych?
Przede wszystkim domy murowane to budynki wielopokoleniowe. Bez problemy można znaleźć sprawdzoną i doświadczoną ekipę budowlaną, bo ciągle jest to najpopularniejsza technologia budowlana. Pozytywną cechą domów murowanych jest także ich dobra akustyka. Mogą być w związku z tym budowane nawet w okolicach ruchliwych dróg. Taki dom zatrzymuje ciepło, a jego ściany wolno się wychładzają. Ciągle jest to najbardziej atrakcyjna oferta na rynku i ze sprzedażą takiego domu nie będzie żadnego problemu. Dom murowany wymaga jednak znacznie masywniejszych fundamentów niż drewniany. Tutaj sprawdza się nie tylko ława fundamentowa, bo fundamenty wykonuje się także z wyrobów betonowych takich jak płyty fundamentowe. Wykonanie takiej inwestycji może być rozciągnięte w czasie, gdy pogoda nie dopisuje. Dłuższe jest także sprzątanie terenu budowy.
Jakie walory zyskuje się budując dom drewniany, a co może być problemem?
Przede wszystkim domy drewniane są ekologiczne i tworzą zdrowy mikroklimat. Ich stawianie jest znacznie szybsze niż murowanych i mogą powstać nawet w kilka miesięcy. Jednocześnie prace mogą być prowadzone niezależnie od pogody, gdy korzysta się z gotowych modułów. Taki dom w technologii szkieletowej łatwiej się przerabia bez konieczności kucia w ścianach. Wadą na pewno jest wysoka cena surowców i nie zawsze optymalna izolacja termiczna. Taki dom trudniej jest sprzedać, a trzeba też zaznaczyć, że ryzyko pożaru jest w nim znacznie wyższe. Nie jest to też dom na kilka pokoleń tak jak murowany.
Dom murowany a może drewniany? Na jaką technologię warto się zdecydować?
Wszystko zależy od tego, na jakich parametrach Wam zależy. Jeżeli szybkość budowy ma znaczenie i nie zależy Wam, by dom był wielopokoleniowy, to możecie wybrać dom drewniany. Tutaj warto zaznaczyć, że trwałość domów szkieletowych oceniana jest na około 100 lat. Gdy zależy Wam na szybkim znalezieniu ekipy i wykonaniu inwestycji bez błędów, to na pewno dom murowany będzie odpowiednim wyborem, bo w przypadku szkieletowego czy tym bardziej z bali znalezienie fachowców jest trudniejsze. Dom murowany może być lepiej izolowany. W przypadku każdego typu domu można też zdecydować się na wyroby betonowe takie jak płyty drogowe do utwardzenia drogi dojazdowej do posesji do budowanego domu czy też takiego już postawionego.